Orion AT-611 Budapest felújítása első lépések
pár szó készülékről:
Orion AT 611 Szuper rendszerű, 19 csővel és 9 germánium diódával működő, az első nyomtatott eljárással készült televízió készülék, melyet 1960-tól gyártottak. A televíziókban az eddig használt csöveken illetve fokozatokon kívül, a készülék négy-eddig még nem alkalmazott -automatikus áramkörrel egészül ki: a finombeállítást végző automata, a sorszinkronozó, a képméret stabilizáló, valamint az automatikus kontraszt -és fényerő együttfutás.
Korabeli TV szerelők könyvében is megemlitik a készüléket:
Az automata fokozatok érdekes a finomhangoló is az, amely eltér az eddigiektől, gyakorlati kivitelezése más. Ugyanis az eddig használt finomhangolók az oszcillátor körben található kondenzátor kapacitását mechanikusan változtatták. Erre több féle megoldás volt ismert, de a lényeg, hogy a dobváltó végén elhelyezett kondenzátor két fegyverzetét úgy alakították ki, hogy azok közé az elforgatott finomhangoló tengely végére helyezett-kerámia majd később bakelitből készített félkör alakú lapocskát a finomhangoló gombjával beforgatták. Az így létrejött 2-3 pF-es kapacitásváltozás már elegendő volt az oszcillátor szükség szerinti után hangolásához.
Az AT 611-es finomhangolója nál lényegében az elvet nem változtatták meg, magyarul az oszcillátor frekvenciáját kell szükség megváltoztatni de úgy hogy a rezgőkör kapacitása változzon meg.
Ezt a már automatikusnak mondható kapacitásváltoztatást, diszkriminátor segítségével oldották meg. Ennek lényege, hogy maga a fokozat egy EF 8O-as csővel lett kialakítva, az utolsó KF fokozat frekvenciáját összehasonlítja a saját, fixre hangolt frekvenciájával. Ha ez a két frekvencia megegyező, az EF 8O-as csövön az előre beállított anódáram folyik,azaz nem történik semmi. A frekvenciák eltérésénél viszont a diszkriminátor hibajelet állít elő, ami megváltoztatja a cső anódáramát. Mivel a cső anódárama átfolyik az oszcillátor rezgőkörével párhuzamosan kapcsolt diódán, a rezgőkörbe beadódó járulékos kapacitást ez meghatározza, illetve megváltoztatja, minek hatására -helyes irányban-megváltozik az oszcillátor frekvenciája. Arra az esetre, ha az oszcillátor mégis utánállítást kívánna, de a két ponton a frekvencia eltérése olyan kicsi, hogy nem tudja a diszkriminátor azt érzékelni illetve nem áll elő hibajel, lehetőség van arra, hogy azt kézi beállítással korrigálják. Ekkor az automatika ki van kapcsolva, és helyette kézzel, egy potenciométer segítségével pozitív feszültséget adnak a diódára.
AT 622 az AT 611-es készülék 59-cm.-es, szögletes képcsővel szerelt változata. A készülékek kapcsolástechnikailag azonosak illetve mindkettő BUDAPEST néven került forgalomba. Meg kell említeni,hogy a gyár a két típuson kívül egy harmadik típust is gyártott,ami AT 511-es típusszámmal jelent meg. Ez a készülék azonos kapcsolással, 43-as képcsővel külföldre készült sorozat gyártásra sajnos nem került sor.
Térjünk vissza a mi készülékünkre:
Külsőleg szép állapotú darab, a plexi sincs bemattulva, a doboz lakkozása (politúr?) is szép fényes. Kipróbáltam, kíméletesen indítva (izzón át), de nem működik, a csövek fűtenek, a hangszóró morog, de fény és nagyfeszültség nincs, valamint valaminek erőteljes túlmelegedett szaga volt, hagytam is. Késöbb meg lett az oka de nem spojlerezek :D
Hátulnézetből. Az előző AT611 Budapest modellhez képest azonnal szembetűnik a "telibe ónozott" panel, vagyis a rézfóliát védőlakk helyett ónbevonat fedi. Itt már hullámforrasztást alkalmaztak.
A feliratok magyar nyelvűek (sok volt ebből a gépből az export, ezért ez nem mindig van így)
A sorvégfokozat és a meghajtó panelje. Valahonnan innen jött a szag
A lenyitott panel. Nem nagyon látni, hogy piszkálták volna valaha is, vagy ha igen, azt kultúráltan tették